Miasto i gmina Piwniczna leży w południowej części województwa małopolskiego, w powiecie nowosądeckim, w strefie przygranicznej polsko-słowackiej, w Beskidzie Sądeckim, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Od czasów lokacji miasta zachował się prawie niezmieniony układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami. W południowej pierzei rynku znajduje się ratusz, którego zalążek powstał już w XIX wieku i pełnił funkcję wartowni. Na wschodniej pierzei znajduje się nowy budynek Gminnego Ośrodka Kultury, z Izbą Regionalną. W pozostałych pierzejach rynku XIX-wieczne domy mieszczańskie.

Ku Popradowi opadają stoki pasma Jaworzyny Krynickiej (1114m n.p.m.) i Radziejowej (1262m n.p.m.). Spływaja z nich czyste potoki górskie: Wierchomlanka, Łomniczanka, Jaworzynka i Czercz. Samo miasteczko Piwniczna położone na wzniesieniu nad Popradem (400m n.p.m.) ma w swoich granicach zalesioną górę Kicarz (707m n.p.m.) z alejkami spacerowymi i punktem widokowym.

Gmina znana jest jako obszar turystyczny posiadający doskonałe tereny dla wypoczynku,
rekreacji, narciarstwa, wędkarstwa oraz warunki dla leczenia klimatycznego i uzdrowiskowego.

Krajobraz, klimat, lecznicze wody mineralne i czyste nie skażone przemysłem powietrze,stanowią główne bogactwo gminy położonej niemal w środku Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Sucha Dolina to teren, na którym ulokowane są liczne wyciągi narciarskie, stąd początek biorą liczne szlaki turystyczne prowadzące wzdłuż granicy państwa na najwyższe wzniesienia Pasma Radziejowej jak i w kierunku Szczawnicy czy Krynicy.

oferty noclegowe Gmina Piwniczna-Zdrój:

W centrum Uzdrowiska Kwatery u Danusi Piwniczna-Zdrój
ATRAKCYJNY DOMEK DO WYNAJĘCIA Domek u Celiny Zubrzyk gmina Piwniczna-Zdrój
1 KILOMETR NAD POZIOMEM MORZA Bacówka na Obidzy Piwniczna-Zdrój, Obidza
W DRODZE NA RADZIEJOWĄ noclegi - Stanisław Potok Piwniczna-Zdrój
NA SZCZYCIE BESKIDU SĄDECKIEGO pokoje, bar na szlaku - CHAŁUPKA Piwniczna-Zdrój, Obidza
PENSJONAT NA BRZEGU POPRADU pensjonat - ŚWIETLANA Piwniczna-Zdrój
NAD POPRADEM POD KICARZEM pokoje gościnne Piwniczna-Zdrój
W DRODZE DO SUCHEJ DOLINY pokoje gościnne Piwniczna-Zdrój
NA NARTY I NA ROWER Wypożyczalnia nart i rowerów górskich Piwniczna-Zdrój, Kosarzyska
U DANUŚKI pokoje gościnne - Danuta Witek Łomnica-Zdrój
SWOJSKA ATMOSFERA U SOŁTYSA gospodarstwo agroturystyczne - Danuta i Stanisław Wnęk Łomnica-Zdrój
SPOKOJNIE I CICHO pokoje gościnne - Celina Tokarczyk Łomnica-Zdrój
BAR, GRILL, POKOJE Z ŁAZIENKAMI pokoje gościnne, bar - ZACISZE Łomnica-Zdrój
U STÓP PARCHOWATKI gospodarstwo agroturystyczne - WRZOS Łomnica-Zdrój
CHATA U MAŁOLETNEGO pokoje gościnne Łomnica-Zdrój
PRZYTULNIE I NIEDROGO pokoje gościnne Łomnica-Zdrój
WYGODNE POKOJE pokoje gościnne Łomnica-Zdrój
U BERNADETTY pokoje gościnne Łomnica-Zdrój

mapa Piwnicznej i okolic:


Powiększ mapę

Loading


położenie:

Beskid Sądecki to część Beskidu Zachodniego w Karpatach Zewnętrznych. Góry rozpościerają się na wschód od doliny Dunajca i ciągną się po dolinę Białej Dunajcowej oraz Przełęcz Tylicką.
Od zachodu graniczy z Gorcami , Pieninami i Beskidem Wyspowym, na południu góry przecina granica polsko-słowacka, w stronę wschodnią ciągnię się Beskid Niski. Na północy z nizinną częścią Polski łączy Sądecczyznę Pogórze Rożnowskie.

charakterystyka:

Dwa pasma - Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej - rozdzielone są doliną Popradu. Z Podhala od zachodu opływa góry Dunajec. Najwyższe wzniesienie to Radziejowa (1265 m n.p.m.). Cała grupa górska ma ok 50 km długości.
U podnóża Beskidu Sądeckiego, przy ujściu Popradu i Kamienicy do Dunajca, leży Kotlina Sądecka - razem tworzące Ziemię Sądecką. Z punktu widzenia turystyki do tego obszaru można włączyć jeszcze zbiornik Rożnowski na Pogórzu Rożnowskim. Tak ujęty teren staje się jednym z najciekawszych rejonów turystycznych w Polsce. Wielość szlaków pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, nartostrady i wyciągi, stadniny koni, hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, spływy rzeczne, kąpieliska i sporty wodne - tworzą na terenie sądecczyzny doskonałą bazę turystyczną dla licznej rzeszy miłośników gór i turystyki krajoznawczej. Dodając do tego źródła wody mineralnej, czyste lasy, świeże powietrze, wspaniałe pejzaże oraz całe bogactwo kulturowo-folklorystyczne mamy w zasięgu ręki i portfela różnorodny i wyjątkowy region.

Punktem orientacyjnym tej ziemi stanowi miasto Nowy Sącz, które wraz ze Starym Sączem tworzy ponad 100 tysięczny ośrodek usługowo-przemysłowy, idealny do obsługi całego regionu.
Uzdrowiska rozsiane po górskich dolinach, słynne nie tylko w Polsce zachęcają kuracjuszy do przyjazdu. Wymienić tu można te najsłynniejsze:
Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Szczawnica-Zdrój
czy urokliwe gminy i wsie, jak:
Tylicz, Rytro, Łomnica-Zdrój, Wierchomla, Żegiestów, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica czy Kamianna.

Każda z tych miejscowości ma do zaoferowania szereg atrakcji i równocześnie może się stać miejscem noclegowym w czasie uprawiania czynnej turystyki krajoznawczej.


Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwosci zmiany ustawień. users:o2u.pl - 
darmowe liczniki © 2007 - 2016 by ComForm.