Rytro położone jest w Popradzkim Parku Krajobrazowym,
w dolinie rzek Poprad i Roztoczanka, 10 km od przejścia granicznego
Piwniczna Mnisek nad Popradom.
Położenie u zbiegu szlaków turystycznych, dziewicza
przyroda, ruiny zamku pamiętające czasy Władysława Łokietka,
jak również dobrze rozwinięta baza turystyczna sprawiają,
że każdy kto raz zawitał w te strony, wraca tu znowu.
Rytro jest doskonałym miejscem wypadowym w oba pasma Beskidu Sądeckiego - Pasma Radziejowej i Pasma Jaworzyny Krynickiej. Krzyżują się tutaj szlaki turystyczne i prowadzą na najwyższe szczyty tutejszych gór: niebieski-Przechyba (1173 m.n.p.m.), czerwony - Radziejowa (1262 m.n.p.m.), Wielki Rogacz (1182 m.n.p.m.), Łabowska Hala (1064 m.n.p.m.), zielony - Niemcowa (1001 m.n.p.m) i inne.
W Rytrze funkcjonuje nowoczesny wyciąg narciarski. Stok zjazdowy prowadzi ze szczytu góry Jastrzębskiej (708 m.n.p.m.). Jadąc od Nowego Sącza należy skręcić w Rytrze ("na kostce") w prawo przez tory i główną drogą do góry aż pod wyciąg.
Ruiny zamku w Rytrze stoją na stromym wzgórzu (463 m npm) tzw. Zamczysku nad rzeką Poprad. Dzi już nie zostało z niego wiele, ale miejsce to jest bardzo urocze i warte odwiedzenia. Z góry rozcišga się liczny widok na przełom Popradu, Rytro i Dolinę Roztoki. Omiometrowa wieża o bardzo grubych murach (3 m) zbudowana jest z piaskowca. Wejcie do wieży umieszczone było wysoko ponad dziedzińcem, prowadziły do niego drabiny. Po krawędzi wzgórza biegł mur obwodowy, którego zachowały się fragmenty. Od południa przylegał do muru dwudzielny budynek mieszkalny ze strzelnicami, obecnie również zachowany szczątkowo. Warowna brama widoczna jeszcze w XIX w. prowadziła od wschodu. W sąsiedztwie bramy stało co w rodzaju niewielkiej bastei, był to najpóniej wybudowany element zamku. Od strony północnej, za wieżą, znajdowała się fosa i wał prawie całkowicie już zniwelowane.
Idąc niebieskim szlakiem w stronę Roztoki Wielkiej, natrafimy na Gminny Park Ekologiczny, którego zadaniem jest ochrona rzadkich gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla podmokłych terenów górskich. Przygotowane pomosty spacerowe, pozwalają turystom oglądać w stanie naturalnym takie okazy fauny jak: traszka karpacka czy wąż - gniewosz plamisty i inne. Z rolin, na uwagę zasługują wyjątkowe egzemplarze storczyków.
Widok na Makowicę (948 m n.p.m.) przy wjedzie do Rytra
od strony Nowego Sącza. Stoki Makowicy znajdują się na terenie
Popradzkiego Parku Krajobrazowego, porośnięte bukiem tworzą
charakterystyczny kontrast z otoczeniem.
W latach 1980/82 były prowadzone na Połomi (480 m n.p.m.)
w Rytrze prace archeologiczne związane z istnieniem tam osady,
która funkcjonowała około połowy V wieku. W czasie wykopalisk
odkryto bogaty materiał zabytkowy: liczną ceramikę, paciorki,
osełki kamienne, kamienie żarnowe i przedmioty żelazne niewiadomego
przeznaczenia. Znaleziono także ziarna zbóż (jęczmień, pszenica
płaskurka, owies), które świadczą o rolniczym charakterze
osady. Samą osadę stanowiło jedno duże domostwo położone wród
wykarczowanych pod uprawę polan źródlenych. Odkryte łady
pożaru wskazują na gwałtowne zakończenie funkcjonowania tej
osady.